Skip to content

Išmokos ūkininkams: tiesioginių išmokų sistema Lietuvoje nuo 2025 metų

  • by
Išmokos ūkininkams: tiesioginių išmokų sistema Lietuvoje nuo 2025 metų

Išmokos ūkininkams: nuo 2025 metų Lietuvos ūkininkams numatyta atnaujinta tiesioginių išmokų sistema, kurios tikslas – skatinti tvarią žemdirbystę, aplinkosaugą ir biologinės įvairovės išsaugojimą. Žemės ūkio ministerija jau patvirtino 2025 m. Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles, kurios atneša svarbių naujovių ir palengvinimų ūkininkams.

Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgiamos visos aktualios ekologinės sistemos, jų sąlygos bei svarbiausi pakeitimai, kuriuos ūkininkai turėtų žinoti, norėdami gauti išmokas ateinančiais metais.

Išmokos ūkininkams: svarbiausios naujovės 2025 metams

2025 metų tiesioginių išmokų taisyklėse numatyti reikšmingi pokyčiai, kurie ūkininkams atveria naujas galimybes ir suteikia svarbių palengvinimų:

  1. Atsisakyta Veiksmingumo ir efektyvumo metodikos – pareiškėjai, dalyvaujantys kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklose, nebeprivalės ariamosios žemės dalies skirti negamybinėms veikloms.
  2. Laisvesnis veiklų pasirinkimas – ūkininkai galės rinktis dalyvauti bet kurioje vienoje kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje.
  3. Naujos galimybės gyvulių augintojams – su tais pačiais gyvuliais galima dalyvauti keliose ekologinėse sistemose vienu metu.
  4. Didesnis lankstumas šlapynių ir pievų tvarkymui – sumažintas mažiausias tinkamas paramai plotas.
  5. Galimybė derinti ekologines sistemas – „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ ir „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ tampa suderinamos.

Kompleksinė ekologinė sistema „Veiklos ariamojoje žemėje“

Nors atsisakyta Veiksmingumo ir efektyvumo metodikos, tačiau pareiškėjai, deklaruojantys daugiau kaip 100 ha ariamosios žemės ir dalyvaujantys veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“, privalo papildomai pasirinkti ir dalyvauti bent vienoje iš šių kompleksinės ekologinės sistemos veiklų:

  • „Augalų kaita“
  • „Tarpiniai pasėliai“
  • „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“
  • „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“
  • „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“
  • „Daugiamečių žolių juostos“
Išmokos ūkininkams: kompleksinė ekologinė sistema „Veiklos ariamojoje žemėje“

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Augalų kaita“

Parama pagal šią veiklą skiriama ūkininkams, kurie taiko ne mažiau kaip 4 augalų kaitą, iš kurių vienas privalo būti pupinių šeimos augalas. Nuo 2025 metų įsipareigojimus prisiėmę ūkininkai privalo užtikrinti, kad pagrindinis augalų kaitos narys neužimtų daugiau kaip 50 proc. pagal šią veiklą deklaruoto ploto.

Naujiena 2025 metams: augalų, kuriuos leidžiama auginti ne ilgiau kaip 4 metus tame pačiame lauke (jiems nuo antrųjų deklaravimo metų skiriant ne daugiau kaip 20 proc. pagal šią veiklą einamaisiais metais deklaruoto ploto), sąrašas papildytas žolinių augalų mišiniais, kuriuose baltyminės žolės yra vyraujančios, ir kmynais.

Finansavimo sąlygos:

  • Kai deklaruojamas plotas iki 300 ha – skiriama 100 proc. ekologinės sistemos išmoka.
  • Kai deklaruojamas plotas viršija 300 ha – už plotą, viršijantį 300 ha, skiriama 85 proc. ekologinės sistemos išmoka.

Šis finansavimo ribojimas taikomas pareiškėjams, įsipareigojimus pagal šią veiklą prisiėmusiems nuo 2024 metų.

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Tarpiniai pasėliai“

Parama skiriama ūkininkams, kurie taiko įsėlį, posėlį arba tarpinius žieminius pasėlius.

Svarbūs pakeitimai 2025 metams:

  • Patikslinta tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo data – vietoje kovo 15 d. nustatyta kovo 1 d.
  • Atsisakyta draudimo ganyti tarpinių pasėlių plotuose.
  • Į galimų auginti tarpinių pasėlių per žiemą sąrašą įtraukta facelija.
  • Nustatyta papildoma galimybė sutvarkyti (voluoti, smulkinti) posėlį jo išlaikymo (8 savaičių) laikotarpiu, nesuardant dirvos dangos.

Finansavimo sąlygos analogiškos „Augalų kaitos“ veiklai:

  • Už plotą iki 300 ha – 100 proc. ekologinės sistemos išmoka.
  • Už plotą, viršijantį 300 ha – 85 proc. ekologinės sistemos išmoka.

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Sertifikuotos sėklos naudojimas“

Pagal šią veiklą parama skiriama už plotus, kurie apsėti sertifikuota sėkla. Finansavimo sąlygos:

  • Kai deklaruojamas plotas iki 300 ha – skiriama 100 proc. ekologinės sistemos išmoka.
  • Kai deklaruojamas plotas viršija 300 ha – už plotą, viršijantį 300 ha, skiriama 85 proc. ekologinės sistemos išmoka.
Išmokos ūkininkams: kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Sertifikuotos sėklos naudojimas“

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“

Parama teikiama už deklaruotus laukus, kuriuose taikomas žemės dirbimo būdas be plūgo (neapverčiant dirvos). Tai apima tiesioginę sėją arba kitus bearimių technologijų žemės dirbimo būdus.

Naujovės 2025 metams:

  • Patikslintas terminas, iki kada privaloma taikyti žemės dirbimo be plūgo būdą bei išlaikyti dirvos dangą – vietoje kovo 15 d. nustatyta kovo 1 d.
  • Nuo 2025 m. prisiimantiems įsipareigojimus ir taikantiems tiesioginės sėjos būdą – po žemės ūkio augalų sudygimo per 10 darbo dienų, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 15 d. / lapkričio 15 d., mobiliąja programa „NMA agro“ privaloma pateikti aiškiai matomų sudygusių žemės ūkio augalų nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Šis reikalavimas įvestas siekiant užtikrinti kontrolę ir įsitikinti, kad tiesioginė sėja tikrai buvo taikoma.

Finansavimo sąlygos:

  • Už plotą iki 300 ha – 100 proc. ekologinės sistemos išmoka.
  • Už plotą, viršijantį 300 ha – 85 proc. ekologinės sistemos išmoka.

Jeigu pareiškėjas deklaruoja ir tiesioginės sėjos būdą, ir kitus bearimių technologijų žemės dirbimo būdus, Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), vertindama paraiškas ir skaičiuodama paramą, prioritetą teikia plotams, už kuriuos nustatytas didesnis ekologinės sistemos išmokos dydis.

Technologiniai reikalavimai:

  • Taikant tiesioginės sėjos būdą, ūkio augalai sėjami į neįdirbtą žemę (ražienas, tarpinius pasėlius ar kitas organines augalų liekanas). Po sėjos turi likti ne mažiau kaip 50 proc. neįdirbto dirvos paviršiaus, padengto ražiena kartu su augalų liekanomis (šiaudais, pelais, augalų stiebais ar kitomis augalų dalimis), kurios turi būti aiškiai matomos.
  • Taikant kitus bearimių technologijų žemės dirbimo būdus, augalai sėjami naudojant diskinius, noraginius ar kombinuotuosius žemės dirbimo padargus, kurie organines augalų liekanas didžiąja dalimi įterpia į dirvą.

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“

Pagal šią veiklą parama skiriama už naujai įkuriamus (sodinamus) žolinius ar medėjančius kraštovaizdžio elementus ir (arba) esamų kraštovaizdžio elementų priežiūrą.

Svarbūs pakeitimai 2025 metams:

  • Išplėstos galimybės deklaruoti kraštovaizdžio elementus, sumažinant mažiausią tinkamą paramai plotą:
    • Ūkiams iki 50 ha (anksčiau buvo iki 10 ha) – mažiausias plotas 0,1 ha
    • Ūkiams, didesniems kaip 50 ha (anksčiau buvo didesniems kaip 10 ha) – mažiausias plotas 0,5 ha

Naujai įkuriamais (sodinamais) žoliniais ar medėjančiais kraštovaizdžio elementais laikomi Taisyklių 59.2 ar 59.3 papunkčiuose nurodyti, pirmaisiais įsipareigojimų laikotarpio metais pagal šią veiklą deklaruojami kraštovaizdžio elementai. Jiems taikomi Taisyklių 60.4 ar 60.5 papunkčiuose nustatyti priežiūros reikalavimai. Nuo antrųjų iki paskutiniųjų įsipareigojimų laikotarpio metų šie kraštovaizdžio elementai laikomi esamais kraštovaizdžio elementais, kuriems taikomi Taisyklių 60.3.1 ar 60.3.2 papunkčiuose nustatyti priežiūros reikalavimai.

Išmokos ūkininkams: kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“

Parama skiriama už trumpaamžių medingųjų augalų plotų (atskirų laukų arba juostų) įrengimą, siekiant palaikyti biologinę įvairovę ir remti apdulkintojų populiacijas.

Kompleksinės ekologinės sistemos veikla „Daugiamečių žolių juostos“

Pagal šią veiklą parama skiriama už daugiamečių žolių plotų (atskirų laukų arba juostų) įrengimą ir jų priežiūrą.

Išmokos ūkininkams: kitos ekologinės sistemos ir jų pakeitimai 2025 metams

Didžiausi pasikeitimai liečia ekologines sistemas – ūkininkams nuo šiol nebereikės atsisakyti dalies ariamosios žemės dėl privalomai pasirenkamų veiklų.

Ekologinė sistema „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“

Parama skiriama už pievų įrengimą ir išlaikymą ariamuosiuose durpžemiuose. Šios priemonės tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas ir išsaugoti durpynus.

Ekologinė sistema „Eroduotos žemės keitimas pievomis“

Parama skiriama už pievų įrengimą ir išlaikymą eroduotos žemės plotuose, siekiant sustabdyti dirvožemio eroziją ir pagerinti dirvožemio kokybę.

Ekologinė sistema „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“

Pagal šią ekologinę sistemą remiamos dvi veiklos:

  • „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius“
  • „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“

Naujovės 2025 metams:

  • Sumažintas mažiausias tinkamas paramai plotas veiklai „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ nuo 1 ha iki 0,5 ha.
  • Supaprastintas Atliktų ūkio darbų žurnalo pildymas – galės būti pildomas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) arba popierine, arba elektronine forma.
  • Atsirado galimybė su tais pačiais ūkiniais gyvūnais dalyvauti ir kitose ekologinėse sistemose („Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ bei „Gyvūnų gerovė“).
  • Išbrauktos atskiros nuostatos dėl duomenų pildymo apie panaudotus augalų apsaugos produktus / tręšiamuosius produktus – šie duomenys privalomi pagal bendruosius reikalavimus.

Ekologinė sistema „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“

Parama skiriama už plotus, kuriuose tvarkomos aplinkosauginiu požiūriu svarbios šlapynės, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę ir šlapžemių ekosistemas.

Pakeitimai 2025 metams:

  • Sumažintas mažiausias tinkamas paramai plotas nuo 1 ha iki 0,5 ha.
  • Supaprastintas Atliktų ūkio darbų žurnalo pildymas.
  • Galimybė su tais pačiais ūkiniais gyvūnais dalyvauti keliose ekologinėse sistemose.
Kitos ekologinės sistemos ir jų pakeitimai 2025 metams

Ekologinė sistema „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“

Parama skiriama už plotus, kuriuose sodai ir uogynai tvarkomi gamtai palankiu būdu. Tai apima vabzdžių–kenkėjų feromonų gaudyklių įrengimą ir biologinę įvairovę palaikančių elementų kūrimą.

Svarbi naujovė 2025 metams:

  • Įtvirtintas suderinamumas su ekologine sistema „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)” – su tais pačiais plotais galima dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose.

Ekologinė sistema „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra”

Pagal šią ekologinę sistemą remiamos dvi veiklos:

  • „Ariamosios žemės keitimas daugiametėmis pievomis” – parama skiriama už ariamosios žemės plotų pavertimą daugiametėmis pievomis.
  • „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra” – parama skiriama už daugiamečių pievų išlaikymą ir jų priežiūrą.

Pakeitimai 2025 metams:

  • Išbrauktos atskiros nuostatos dėl duomenų pildymo apie panaudotus augalų apsaugos produktus / tręšiamuosius produktus.

Svarbi informacija apie paraiškas 2025 metams:

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks 2025 m. balandžio 14 d. – birželio 13 d. Pavėluotai paraiškos bus priimamos iki birželio 23 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmoka bus mažinama 1 proc.

Paraiškos turi būti teikiamos elektroniniu būdu per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS). Ūkininkai, kurie negali savarankiškai pateikti elektroninės paraiškos, gali kreiptis į seniūnijų žemės ūkio skyrius, kur specialistai padės užpildyti reikiamus dokumentus.

Ekologinė sistema „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“

Ši ekologinė sistema skirta remti ūkininkus, auginančius vaisius, uogas ir daržoves, taikant aplinkai draugiškas technologijas. 2025 metais įsigalioja naujos sąlygos:

  • Mažiausias remiamas plotas – 0,5 ha.
  • Reikalaujama laikytis tręšimo planų ir vesti tikslią augalų apsaugos produktų apskaitą.
  • Privaloma naudoti ne mažiau kaip 30 proc. organinių trąšų nuo bendro maistinių medžiagų poreikio.
  • Ribojamas sintetinių augalų apsaugos produktų naudojimas.

Naujovė 2025 metams – sistema tampa suderinama su ekologine sistema „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“, kas leidžia ūkininkams gauti didesnę bendrą finansinę paramą.

Išmokų dydžiai ir finansavimo prioritetai 2025 metams

Bendra tiesioginių išmokų suma 2025 metais sudarys apie 530 mln. eurų. Finansavimo prioritetai teikiami:

  1. Smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams (iki 300 ha), kuriems bus skiriama 100 proc. išmoka.
  2. Ekologiniams ūkiams, kurie papildomai gaus 25 proc. didesnę paramą.
  3. Jauniesiems ūkininkams (iki 40 metų), kuriems bus skiriama papildoma 15 proc. parama.
  4. Ūkiams, veiklą vykdantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse.

Ūkiai, kurių plotas viršija 300 ha, už kiekvieną papildomą hektarą gaus 85 proc. bazinės išmokos dydžio.

Išmokos ūkininkams: išmokų dydžiai ir finansavimo prioritetai 2025 metams

Paraiškų vertinimas ir išmokų mokėjimas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) paraiškas įsipareigoja išnagrinėti per 90 kalendorinių dienų nuo paraiškos pateikimo. Išmokos bus pradėtos mokėti:

  • Avansai – nuo 2025 m. spalio 16 d.
  • Pagrindinės išmokos – nuo 2025 m. gruodžio 1 d.
  • Galutinis atsiskaitymas – iki 2026 m. birželio 30 d.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad išmokos mokamos tik tiems ūkininkams, kurie pilnai įvykdė visus prisiimtus įsipareigojimus ir atitinka nustatytus reikalavimus.

Konsultacijos ir pagalba ūkininkams Žemės ūkio ministerija, siekdama palengvinti perėjimą prie naujosios tiesioginių išmokų sistemos, organizuos nemokamus mokymus ir konsultacijas visoje Lietuvoje. Informacija apie mokymus bus skelbiama ministerijos tinklapyje bei seniūnijų skelbimų lentose.

Papildomai ūkininkai gali kreiptis į regioninius konsultacinius centrus, kur specialistai išsamiai paaiškins naujovių įgyvendinimą ir padės pasirinkti tinkamiausias ekologines sistemas pagal individualaus ūkio specifiką ir poreikius.

Šaltiniai:

  1. https://nma.lrv.lt/lt/naujienos/patvirtintos-2025-m-tiesioginiu-ismoku-taisykles-ukininku-laukia-naujos-galimybes-ir-svarbus-palengvinimai/
  2. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/db945640b15d11ed924fd817f8fa798e?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=6f6cc225-3d7e-4e1c-aa25-5bf261ea7bde

Nuotraukos asociatyvinės ©Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *