Skip to content

Karvės žiemą: kaip užtikrinti jų gerovę lauko sąlygomis?

Karvės žiemą

Karvių laikymas žiemos metu lauko sąlygomis – tai tema, kelianti daug diskusijų tarp ūkininkų ir gyvūnų gerovės specialistų. Nors karvės yra fiziologiškai pritaikytos išgyventi šaltąjį sezoną, tinkamos sąlygos yra būtinos jų sveikatai ir produktyvumui išlaikyti. Šalčio, drėgmės ir sniego poveikis reikalauja papildomo dėmesio šėrimui, girdymui ir apsaugai nuo oro sąlygų. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius principus, kaip užtikrinti karvių gerovę žiemą ir apžvelgsime gerąją praktiką, leidžiančią efektyviai suderinti gamtos sąlygas su gyvūnų poreikiais.

Karvės lauke per žiemą – alternatyvi naujiena?

Lietuvoje įprasta, kad žiemos metu galvijai laikomi tvartuose, siekiant apsaugoti juos nuo atšiaurių oro sąlygų. Pagal 2020 m. žemės ūkio surašymo duomenis, dauguma ūkių (79 proc.) kitus galvijus laiko pririštus tvartuose su mėšlo arba srutų šalinimu. Nors lauko sąlygomis galvijų laikymas žiemą nėra plačiai paplitęs, kai kurie ūkininkai renkasi šią praktiką, siekdami užtikrinti geresnius gyvūnų gerovės rodiklius. Ši alternatyva tampa vis svarbesnė, nes užtikrina natūralesnes gyvenimo sąlygas karvėms ir taip prisideda prie biologinės įvairovės bei ekologiškumo.

Ir, nors tokios praktikos taikymas gali kelti tam tikrų iššūkių, tinkamai parengus aplinką ir pasirūpinus gyvūnų mityba bei priežiūra, galima pasiekti gerų rezultatų. Pavyzdžiui, kai kurie ūkininkai pastebi, kad karvių laikymas lauke per žiemą leidžia karvėms natūraliai pritaikyti savo organizmą prie klimato sąlygų, o tai kartu mažina streso lygį, kuris dažnai būna patiriamas uždarose patalpose. Nors tikslios statistikos apie tokių ūkių skaičių nėra, augantis susidomėjimas šiuo metodu reiškia, kad tai jis gali tapti alternatyva tradiciniam galvijų laikymui tvarte.

Ar karvėms būna šalta žiemą?

Karvės žiemą

Karvės yra prisitaikiusios atlaikyti gana žemas temperatūras dėl savo fiziologijos ir tankaus kailio. Tačiau jų atsparumas šalčiui priklauso nuo tokių veiksnių, kaip veislė, sveikatos būklė, amžius, mityba ir aplinkos sąlygos.

Suaugusių karvių žemutinė kritinė temperatūra (ŽKT) – tai temperatūra, žemiau kurios jos pradeda naudoti papildomą energiją kūno šilumai palaikyti, svyruoja nuo -5 °C iki -15 °C, jei kailis yra sausas. Kailis – labai svarbus apsaugos veiksnys, nes storas, švarus ir sausas kailis padeda karvėms pakelti net  -30 °C ir žemesnes temperatūras. Tačiau, jei kailis yra šlapias arba purvinas, šiluminė izoliacija sumažėja, ir ŽKT gali pakilti iki +10 °C. Tai reiškia, kad karvės šąla daug greičiau, net jei temperatūra nėra labai žema.

Lauko temperatūra tampa pavojinga ir kritinis lygis pasiekiamas, kai oro temperatūra nukrenta žemiau -30 °C kartu su vėju ar krituliais, ypač jei karvės neturi galimybės pasislėpti. Ilgalaikis buvimas tokiomis sąlygomis gali sukelti hipotermiją ir nušalimus (ypač jautrios yra galūnės, uodega ir ausys).

Galvijų laikymo sistemos

Yra keletas galvijų laikymo sistemų, kurios, priklausomai nuo klimato sąlygų, ūkininkavimo metodų ir tikslų, gali būti kombinuojamos. Šios sistemas atskiri ūkiai gali taikyti kaip vieną ar kelias sistemas kartu.

Ganyklinė sistema – tai sistema, apimanti galvijų laikymą lauke, kur jie gali ganytis kai kada ir ištisus metus, pvz. mėsiniai galvijai. Ši sistema užtikrina tam tikrą judėjimo laisvę ir sąlygas, kurios imituoja natūralią aplinką. Tokią sistemą galima taikyti ir žiemą, laikant karves lauke. Tačiau svarbu pasirūpinti, kad karvės turėtų prieigą prie pastogės, vandens ir pašaro.

Galvijų laikymo sistemosApibūdinimas
Tvartinė sistemaPieninių karvių banda laikoma tvarte visus metus, įskaitant užtrukusias karves. Pakaitinės telyčios gali būti ganomos, įprastais pirmaisiais jų amžiaus metais. Karvės gali turėti išėjimą į diendaržį.
Tvartinė-ganyklinė sistemaTradicinė ir labiausiai paplitusi, karvės rudenį ir žiemą laikomos tvartuose (priklausomai nuo oro ir dirvos sąlygų), ganomos pavasarį iki rudens. Ganykliniu laikotarpiu jei ganyklų žolė nepatenkina mitybos poreikių, šeriama papildomai.
Beganyklinė sistemaŽolė yra nupjaunama ir šviežia nesilosuota patiekiama šėryklose (įprastai tvartuose). Gali būti taikoma pavasarį, kad riboti jaunos žolės suėdimą ar tais atvejais, kai ganykla yra per toli nuo tvarto. 
Ganyklinė sistema (ekstensyvi)Galvijai ganosi kiek galima ilgiau, kai kada ištisus metus praleidžia lauke (pvz. mėsiniai galvijai). Galvijai įprastai turi kokią nors priedangą nuo blogo oro ar tvartą, į kurį gali sugrįžti ir kur įrengtos girdyklos ir kiti būtini įrengimai.
Parengta pagal „Galvijų, avių, ožkų ir arklių gerovės ir apsaugos lygio vertinimo kriterijų nustatymas. 2023 m. galutinė ataskaita“, tyrimo vadovas Dr. Vytautas Ribikauskas.

Karvės lauke žiemą. Iššūkiai ir sprendimo būdai

Karvės žiemą

Karvių laikymas žiemą lauko sąlygomis – misija įmanoma, tačiau tam, kad tai pavyktų, svarbu suvokti kylančius iššūkius bei atrasti sprendimo būdus, nekenkiančius nei karvių gerovei, nei ūkio kaštams.

  • Šalčio poveikis ir hipotermija. Karvės yra prisitaikiusios išgyventi žiemą lauke, tačiau žiemos šalčiai gali tapti pavojingi, jei karvės nebus pakankamai gerai apsaugotos. Norint išvengti šalčio keliamų problemų, karvėms būtina suteikti pastogę nuo vėjo ir sniego, taip pat užtikrinti, kad pastogė bus pakankamai izoliuota ir joje bus šilta.
  • Sumažėjęs maisto ir vandens prieinamumas. Šaltuoju metų laiku karvėms reikia daugiau energijos, kad jos galėtų išlaikyti kūno temperatūrą, todėl jų mityba turi būti subalansuota bei papildyta papildomais, šaltuoju metų laiku reikalingais, maisto papildais. Todėl svarbu užtikrinti, kad pašarai būtų lengvai prieinami ir nesustotų nuolatinis vandens tiekimas.
  • Drėgmė ir kitos nepalankios sąlygos. Žiemą, laikydami karves lauke, neišvengsite tokių oro sąlygų, kaip sniegas, lietus ar šlapdriba, ko pasekoje drėgnas ir šlapčias dirvožemis gali sukelti tokias sveikatos problemas, kaip nušalimai, odos infekcijos ir sąnarių problemos. Siekiant to išvengti, karvėms reikia užtikrinti ne tik patikimas pastoges, bet ir paklotes, kurios apsaugotų jas nuo šalpios žemės ir nepalankių oro sąlygų.
  • Ligos ir infekcijos. Žiemą karvės gali būti jautresnės įvairioms infekcijoms, tokioms kaip kvėpavimo takų ligos, dėl šaltų ir drėgnų sąlygų, taip pat dėl sumažėjusio imuniteto, nes jų organizmas sunaudoja daugiau energijos kūno temperatūrai palaikyti. Norint to išvengti, būtina užtikrinti reguliarius sveikatos patikrinimus, vakcinacijas ir palaikyti tinkamą higieną. Taip pat svarbu atidžiai stebėti gyvūnų elgesį ir anksti pastebėti bet kokius lygos požymius.
  • Įšalo ir sniego keliami pavojai. Žiemos metu gali susidaryti sniego ar ledo sluoksniai, dėl kurių karvės gali užstrigti, susižeisti, ypač, jei jų ganymosi ir laikymo teritorijos nėra tinkamai valomos ir prižiūrimos. Todėl itin svarbu nuolat valyti takus ir išlaikyti lauko vietas, kuriose karvės vaikšto, švarias ir saugias.
  • Tinkamas techninis aprūpinimas ir papildomos investicijos. Lauko gyvulininkystei žiemą reikia papildomo techninio aprūpinimo, pavyzdžiui, šildomų girdyklų, automatinio pašarų tiekimo, gerai įrengtų pastogių, lauko takų ir pan. O tai lemia ir papildomas investicijas į šiuos įrenginius. Tačiau jų turėjimas ir eksplotavimas gali padėti užtikrinti karvių gerovę kartu sumažinant papildomus jų priežiūros kaštus.

Kaip įrengti tinkamą pastogę karvėms, kurios žiemoja lauke?

Kai karvės yra laikomos lauko sąlygomis žiemos metu, joms reikalinga pastogė, apsauganti nuo vėjo kritulių ir itin žymių temperatūros svyravimų. Tinkamai suprojektuota ir įrengta pastogė ne tik sumažins karvių patiriamą stresą orams keičiantis, bet ir padės jas apsaugoti nuo sveikatos problemų.

Pagrindiniai reikalavimai pastogei:

  • Apsauga nuo vėjo. Svarbu tinkamai parinkti vietą, kad vyraujantys vėjai nepūstų tiesiai į atviras konstrukcijos dalis. Stogas taip pat turėtų būti atsparus dideliam sniego sluoksniui ir krituliams, rekomenduojamas nuolydis – bent 30° (tai padeda sniegui natūraliai nuslinkti).
  • Dydis ir erdvė. Rekomenduojama, kad vienai karvei būtų skirta bent 4–5 m² sausos vietos, nes toks plotas leidžia karvėms judėti ir ilsėtis nespaudžiant kitų bandos narių.
  • Drėgmės kontrolė. Svarbu, kad pastogė būtų pastatyta ant aukštesnės vietos arba turėtų drenažą, kuris nukreiptų lietaus vandenį ir padėtų išvengtų purvo kaupimosi.
  • Mediena. Medinės konstrukcijos karvių pastogei yra populiarus pasirinkimas dėl prieinamos kainos bei gero izoliavimo. Verta prisiminti, kad jei pastogės statymui naudosite medieną, ją privalu tinkamai apdoroti, kad mediena būtų atspari drėgmei ir puviniui.
  • Tentai. Jei ieškote ekonomiško sprendimo ar laikinos pastogės, kurią būtų galima naudoti pagal poreikį – tentai gali būti puiki išeitis. Jie lengvai montuojami, tačiau ne visada atsparūs itin nepalankioms žiemos sąlygoms.
  • Paklotės. Rekomenduojama naudoti šiaudus, medžio pjuvenas ar gumines grindų dangas. Jos padės išlaikyti pastogės grindis sausas ir apsaugos nuo šalčio, tačiau paklotės turi būti reguliariai keičiamos, kad būtų išvengta drėgmės kaupimosi.

Karvių gerovės pagrindas žiemą – tinkama mityba

Karvės žiemą

Kai karvės yra laikomos lauko sąlygomis žiemą, be tinkamos pastogės pasislėpti nuo atšiauros vėjo ir kritulių, joms reikalinga ir subalansuota mityba, kuri užtikrintų karvių sveikatą, patenkintų energijos poreikį bei gebėjimą išlaikyti šilumą.

Pagrindis pašaras tokiu laikotarpiu turėtų būti aukštos kokybės šienas, kuris aprūpintų karves reikiamomis skaidulomis ir užtikrintų tinkamą virškinimo procesą, padedantį gaminti organizmo šilumą. Be šieno, verta įtraukti ir silosą, kuris yra puikus energijos šaltinis, ypač, jei jis gaminamas iš kukurūzų ar kitų krakmolo turinčių augalų. Norint papildyti karvių racioną energiją suteikiančiu pašaru, verta į jų mitybą įtraukti grūdus (avižos, kviečiai, miežiai), kurie yra puikus energijos šaltinis. Jų racioną galima papildyti ir runkelių išspaudomis ar kitomis lengvai virškinamomis daržovėmis. Šiaudai taip pat gali būti naudojami, tačiau labiau kaip priedas, o ne pagrindinis pašaras, nes jų maistinė vertė yra nedidelė.

Žiemą ypač svarbu pasirūpinti ir tinkamu mineralų ir vitaminų kiekiu, nes jų gamtinėje žolėje trūksta. Tam puikiai tiks druska ar mineralinė druska, kuri būtina elektrolitų balansui palaikyti; taip pat kalcis, fosforas ir magnis, kuris stiprina kaulus, raumenis ir nervų sistemą. Šaltuoju metų laiku vitaminų A, D ir E papildai padeda palaikyti imunitetą ir organizmo gyvybingumą, o siera ir selenas prisideda prie virškinimo sistemos veiklos ir bendros sveikatos gerinimo. Siekiant patenkinti padidėjusį energijos poreikį, į racioną naudinga įtraukti riebalų priedus, tokius kaip linų sėmenys ar aliejai.

Praktiniai patarimai kaip užtikrinti karvių gerovę lauko sąlygomis

  • Lauko sąlygomis laikomos karvės turi turėti pastovią prieigą prie švaraus ir neužšalusio vandens, nes tinkamas vandens suvartojimas yra būtinas virškinimo ir pieno gamybos procesams.
  • Pašarai turėtų būti duodami reguliariai ir tuo pačiu metu, kad būtų išvengta streso virškinimo sistemai. Taip pat būtina stebėti karvių kūno būklę. Svorio kritimas signalizuoja apie energijos ar maistinių medžiagų trūkumą.
  • Pagrindinė užduotis žiemą – užtikrinti, kad gyvuliai gautų pakankamai skaidulų ir energijos, kad palaikytų kūno šilumą ir gerą savijautą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Šaltiniai:
https://zum.lrv.lt/uploads/zum/documents/files/VDU%20ukiniu%20gyvunu%20laikymas_galutine
https://smart4agro.com/it/news/7-rules-keeping-cows-winter-smart4agro
https://zum.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2024/2/OpmE7za_kQs.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *