Žirniai – vieni vertingiausių ankštinių augalų, pasižymintys dideliu baltymų kiekiu ir plačiu panaudojimu tiek maistui, tiek pašarams. Jų auginimas dideliuose plotuose reikalauja tinkamai parinktos dirvos, optimalios sėjos technologijos ir kruopščios priežiūros. Čia svarbu parinkti ne tik tinkamiausią laiką, kada sėti žirnius, bet ir atsižvelgti į sėklų normą, sėjos gylį, apsaugą nuo piktžolių ir ligų, ar net palankiausias dienas pagal Mėnulį. Tinkamai auginami žirniai ne tik praturtina dirvą azotu, bet ir užtikrina stabilų derlių bei ekonominę naudą ūkininkams. Toliau atskleisime komercinių ir masiškai auginamų žirnių sėjos ypatumus.
Kada sėti žirnius pašarams?
Dideliuose ūkiuose populiarumo sulaukia pašarinių žirnių sėja, nes šios ankštinės daržovės pasižymi dideliu baltymų kiekiu (apie 22–25 %) ir yra naudojami gyvulių pašarui, šienui, silosui. Be to, žirnių šaknys pagerina dirvos kokybę, tarnauja kaip labai geras priešsėlis, dengiamieji augalai, žalioji trąša laukuose. Jeigu ūkininkaujate, štai kokie pagrindiniai pašarinių žirnių sėjimo niuansai ir terminai,
Dirvos tipas: lengvesnė, vidutinio sunkumo, gerai drenuojama, kurios optimalus pH 6,0–7,0, nes rūgščiose dirvose auga prasčiau. Šiuos žirnius geriausia sėti po javų (miežių, kviečių), vengiant kitų ankštinių augalų. Be to, svarbu paruošti dirvą rudenį giliai suariant arba skutant, o pavasarį – kultivuojant.
Kada sėti žirnius pašarams? Pašariniai žirniai, kaip ir įprasti sode auginami cukriniai ar raukšlėtieji žirniai, sėjami kovo pabaigoje – balandį. Vėluoti nerekomenduojama, nes žirniai nemėgsta sausros ir per didelio karščio augimo metu.
Sėjos norma ir gylis: priklausomai nuo veislės ir sėklų dydžio, reikalinga sėklų norma 100–150 kg/ha, kuri išbarstoma 4–7 cm gylyje (priklausomai nuo dirvos drėgnumo) 12–15 cm tarpueiliais (jei naudojama technika – gali būti ir 24 cm). Žirnių tankumas turėtų siekti apie 90–110 augalų/m².
Tręšimas: Žirniai patys fiksuoja azotą iš oro, todėl šio tipo trąšų dažniausiai nereikia. Jei dirva labai prastos kokybės, tada galima naudoti iki 30 kg/ha azoto. Žirniams naudokite po 40–80 kg/ha fosforo ir kalio trąšų, pagerinkite dirvą siera ir mikroelementais.
Su kuo sėti žirnius? Lauko žirniai dažnai sėjami mišiniuose kartu su javų grūdais, auginami su miežiais, avižomis, kvietrugiais ar kviečiais. Papildomi augalai žirniams atstoja atramą, kartu praturtinama pašaro kokybė.

Žieminių žirnių sėja
Žieminiai žirniai kartais sulaukia ūkininkų dėmesio kaip geras priešsėlis ar ankstyvo derliaus ankštinė daržovė, todėl vasarai besibaigiant ruošiamasi sėti ir šią kultūrą. Štai ką būtina žinoti, norint sėti žieminius žirnius:
- Sėjimo laikas Lietuvoje – rugpjūčio mėnesio pabaiga.
- Šio tipo žirniai jautrūs drėgnai dirvai, todėl dirvožemis turo būti sausesnis, nei įprastiems žirniams. Be to, jie reiklesni dirvos struktūrai, todėl parenkama lengva arba vidutinio sunkumo, puri, gerai drenuojama, neutralaus pH priemolio ar priesmėlio dirva.
- Reikalinga didesnė žirnių sėklų norma, kuri esti 180–220 kg/ha ar net 250 kg/ha.
- Priklausomai nuo dirvos drėgnumo, sėjos gylis yra apie 5–8 cm, paliekant dažniausiai 12–15 cm tarpueilius.
- Palaikomas tankumas 80–100 augalų/m².
- Žieminių žirnių derlius nuimamas vasaros viduryje (liepos mėnesį).

Kada sėti žirnius pagal Mėnulį?
Jei renkantis sėjos laiką atsižvelgiate į Mėnulio fazes ir padėtį danguje, jums gali būti įdomu sužinoti, kurios dienos yra palankiausios žirnių sėjai pagal Mėnulio kalendorių. Jei praleidote galimybę pasėti žirnius kovą, verta tai padaryti:
- balandžio 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30 dienomis.
- gegužės 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 dienomis.
Šaltiniai
- https://www.nrcs.usda.gov/sites/default/files/2022-12/FieldPeasForForage.pdf
- https://saskpulse.com/growing-pulses/peas/peas-seeding/
- https://manitobapulse.ca/2019/03/seeding-2/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.